Jau pradėjo veikti maršrutas „Pieno kelias“

2015.06.09

Žadvainių kaimo bendruomenė vykdo projektą „Žadvainių vietos produktų populiarinimas“, Projekto Nr.LEADER-14-RIETAVAS-03-002.Vietos projektas įgyvendinamas pagal VVG „Rietavo iniciatyvos“ įgyvendinamą vietos plėtros strategiją „Rietavo savivaldybės kaimo vietovių plėtros strategiją“ Nr.4VP-KE-10-1-001513-PR001, pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos krypties „LEADER metodo įgyvendinimas“ priemonę „Vietos plėtros strategijų įgyvendinimas“.

Š. m. birželio 3 dieną Žadvainių kaimo bendruomenė kartu su partneriais – Pelaičių ir Girėnų bendruomenių atstovais - startavo maršrutu „Pieno kelias“.

Pirmasis numatytas kelionės tikslas buvo Gintautės Kazlauskienės ekologinis ožkų ūkis Šarnelės kaime Ž.Kalvarijos seniūnijoje. Šeimininkė šiltai visus pasitiko, patiekusi ant stalo savo pagamintą ožkos sūrį ir arbatą. Kaitindama ant ugnies ožkos pieną, pademonstravo kaip gimsta sūris. Žadvainių moterys, nors ir išmanydamos sūrių gaminimo meną, Gintautę apipylė daugybe klausimų. Išvažiuojant buvo galima nusipirkti šeimininkės pagaminto sūrio.

Antras kelionės tikslas - energetinių labirintų ir geometrinių figūrų parkas Likšų kaime Ž. Kalvarijos seniūnijoje. Gražios jaukios, pavasariniais žiedais pasipuošusios sodybos savininkė Jurga papasakojo, kaip gimė idėja įkurti labirintus, supažindino , ką kiekvienas labirintas reiškia. Na žinoma, viskas atrodė kaip iš kosmoso. Todėl visi susikaupę, pakerėti mistinių galių, apgalvodami ir apvalydami savo mintis bei protą, pasileido labirintų keliais. Laimei, visi išėjimą rado ir jau gerokai praalkę nukeliavo į trečią kelionės tikslo vietą - kaimo turizmo sodybą „Pas tėvukus,“. Beržoro kaime Platelių seniūnijoje prie didelės sodybos vartų jau laukė jauna šeimininkė Jurgita, kuri iš karto nuvedė visus prie ežero plautis rankų. Vėliau pasirodė ir visų šeimininkių šeimininkė - Jurgitos mama  -  Marijona, apsirengusi ilgu lininiu pačios austu kostiumu, įsispyrusi į medines klumpes, pakvietė prie gausiai skaniais žemaitiškais valgiais nukrauto stalo. Ir ko tik čia nebuvo: žemaitiškos cibulynės, užsikandant karšta bulve ir kanapėmis, galėjai srėbti kiek nori, nuostabiai skaniai pataisytą silkę su cibuliais galėjai imti su pirštais. O jau kai visi atrodo buvo prisivalgę iki soties, nosis pradėjo kutenti troškintų raugintų kopūstų su šonkauliukais kvapas. Argi galima atsilaikyti? Taigi, šeimininkių Jurgitos ir Marijonos paraginti, užsigerdami žemaitiškomis „nuoperskomis“ ir gira, visi „prisiėdė iki soties“ . O kiek dar sužinojome: kaip tas valgis seniau Žemaitijoje, su kokia meile buvo gaminamas, kaip patiekiamas į stalą, kokios gilios maisto gaminimo tradicijos. Jurgita ir Marijona, pasirodo, ne tik geros šeimininkės esančios, bet ir geros lektorės. „Taip priimame visus atvykusius ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. Norime, kad visi jaustųsi kaip savo tėvų namuose. Iš čia ir sodybos pavadinimas „Pas tėvukus“. Taip atsisveikindamos kalbėjo šeimininkės.

Paskutinis kelionės taškas buvo MB „Alkos ūkis“ Alkos kaime Rietavo sav. Sodybos šeimininkas Andrius Mickus, pats dirbdamas inžinieriumi, pasirodo daug išmano apie vištas, žąsis, antis, fazanus, putpeles. O kiek vištų rūšių išvardino: australorpai, beuodegiai araukanai, Bramos ir Džersio milžinai, feniksai, kochinchinai bantaminiai, Lia Flešai, Malajai, Maranai... Visų neįmanoma ir atsiminti. Kaip ponios vaikščioja mandarininės ir afrikinės žąsys, antys – Indijos bėgikės. Apraibo akys ne tik nuo paukščių raibumo, bet ir nuo pavadinimų.

Turiningai praėjo diena. Ir tik čia pat - savo ir kaimyniniame rajone šitiek pamatyt buvo galima. Šalia mūsų tokie nuostabūs, nuoširdūs žmonės gyvena. Tie patys žemaičiai . O mes dar bastomės velniai žino kur. Pamatykim pirmiausia, kas pas mus dedasi, o tada važiuokime kitur.

- Taip porino važiuodami atgal Žadvainiškiai, Pelaitiškiai ir Girėniškiai.

Birutė Dromantienė

Žemės ūkio rūmų savivaldos organizatorė Rietavo savivaldybėje.

Žiūrėk telefone

Nuskenavęs „Pieno kelias“ QR kodą, klientas yra iškart nukreipiamas į interneto puslapį su išsamiu dominančio produkto ar paslaugos aprašymu.

Norint nuskaityti QR kodą, reikia išmaniojo telefono su interneto ryšiu ir fotokamera bei specialios QR nuskaitymo programos.